SPRAWDŹ NAS NA:
ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER

Bel Mon Resort to niesamowity obiekt wypoczynkowy stworzony z myślą o pięknym miejscu, w którym się znajduje i całym jego otoczeniu. Składa się z butikowego Hotelu Lili *****, Restauracji Mona oraz Berry SPA. Zapraszamy do klimatycznego resortu w Rybniku, który pozwoli Wam poczuć magię regionu.

Bel Mon Resort

Poznaj historię Bel Mon Resort

Zakon Cystersów

Od XII do początku XVI wieku znajdował się tutaj – na terenie dawnych Prus, klasztor cystersów w Rudach. Cystersi przyczynili się do rozwoju przemysłu hutniczego. Działała tutaj również bielarnia płótna, huta szkła oraz młyn wodny. Pomimo wyników plebiscytu w 1921 roku, podczas którego większość mieszkańców głosowała za przyłączeniem do Polski, wieś włączono do Niemiec, w obrębie których stanowiła miejscowość nadgraniczną i nadano jej nazwę Hochlinden. W 1939 roku na tych terenach miały miejsce niemieckie prowokacje, polegające na atakach na obiekty znajdujące się przy granicy.

Dwór cysterski wybudowany w późnym baroku jest największy zabytkiem Stodół. Był wzniesiony przez cystersów w 1736 roki, a potem przekształcony w 1774 roku. W ostatnich latach był on wykorzystywany przez ośrodek hipoterapii. Wnętrza budowli są znacznie zdewastowane. Dworek został poddany renowacji, aby mógł stanowić niesamowite i ważne miejsce w Rybniku.